Lokalni rękodzielnicy

W naszej gminie możemy pochwalić się lokalnymi artystami, którzy tworzą niesamowite dzieła sztuki. W naszych rękodzielnikach wciąż trwa duch tradycji oraz miłość do zawodów, które przez wielu zostały już zapomniane…


Alicja Stodolak
Od 5 kwietnia 2008 r. prowadzi własna galerię autorska „Na szlaku Ikon”. Od dzieciństwa zajmuje się malowaniem obrazów olejnych na płótnie oraz wykonywaniem ikon.  Jest samoukiem, tajniki malowania obrazów olejnych, pisania ikon, poznała z książek i Internetu. Galeria połączona jest z pracownią w której przygotowywane są deski na Ikony, podobrazia. Do malowania obrazów olejnych używa płócien lnianych, farb olejnych, terpentyny,  natomiast proces pisania ikon jest zupełnie inny. Ikony pisze na deskach, starych gontach, kamieniach, które pozyskuje ze starych domów, budynków gospodarczych, czy remontowanych cerkwiach bieszczadzkich. Ikony Alicji są charakterystyczne, stworzyła swój własny styl. Obrazy i ikony wystawia we własnej galerii oraz Sanockim Muzeum Budownictwa Ludowego, w Synagodze w Lesku, w galeriach Solinie i Lutowiskach. Bierze również udział w pokazach, jarmarkach, Targach i Kiermaszach.

Pani Alicja Stodolak prowadzi warsztaty pisania ikon na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Sanoku. Całą swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje swoim córkom: Elżbiecie i Agnieszce. O sobie mówi: zawsze chciałam, by moje życie było związane ze sztuką. Najpierw traktowałam to jako hobby, później okazało się źródłem moich dochodów. Nie wyobrażam sobie bym mogła robić cos innego. Kocham swoją pracę i cieszę się, że udało mi się połączyć przyjemne z pożytecznym.
Prawdziwym hobby Pani  Ali jest hodowla pięknych kotów rasy Main Coon. Te cudowne stworzenia, łagodne olbrzymy nadają nadzwyczajny klimat  Galerii.
Jest członkiem Stowarzyszenia twórców Bieszczadzkich „Synagoga” w Lesku.Jan Kikta

Wykonuje rzeźby, płaskorzeźby, fotografuje pejzaże, pisze teksty piosenek.  Jego ulubionym motywem jest przyroda. Najchętniej wykonuje rzeźby ptaków, popiersia, sceny myśliwskie, portrety. Pan Kikta jest samoukiem, rzeźbą zajmuje się od szóstego roku życia.

Warsztat posiada w domu, używa cyrkularki, szlifierki, wyrzynarki, hebla elektrycznego, dłut, młotków, siekiery, piły łańcuchowej.
Twórczość Pana Jana to tradycyjna rzeźba, płaskorzeźba lub przedmioty użytkowe.Teresa Podolak wraz z córkami

Specjalizują się w wyrobach z bibuły, wykonują również pająki, pisanki batikowe, oraz ozdoby świąteczne, ponadto zajmują się wykonywaniem wieńców dożynkowych oraz  wyrobów z koronki  i słomy.

 

 

 

 Ewa Wanielista

Główną specjalizacją Pani Ewy są kwiaty oraz inne małe arcydzieła wykonane z bibuły.

 

 

 

 

 


Marzena Orlikiewicz

Wykonuje wszelkiego rodzaju kwiaty z bibuły oraz wieńce dożynkowe.
Trudni się również haftem krzyżykowym.

 

 

 

 

 


Tadeusz Rolnik
Prowadzi gospodarstwo rolno-pasieczno-ekologiczne Rol- Apis, które zajmuje się uprawą  zbóż i produkowaniem zdrowej żywności. Specjalizuje się w produktach orkiszowych: wypieki, mąka ekologiczna oraz  ziarno. Zajmuje się również produkcją miodu.

 

 

 

 

 


Janina Menio
Zajmuje się haftem i bibułkarstwem: świąteczne ozdoby, podkładki na kalendarze ścienne oraz wszelkiego rodzaju kwiaty.

Wykonuje również piękne kartki okolicznościowe zdobione haftem, suszonymi kwiatami oraz elementami pasmanteryjnymi.