Początki Koła Gospodyń Wiejskich w Niebieszczanach sięgają 1924 roku.
– W tym czasie pani Chynał, pochodząca z Podola, osiedliła się z rodziną w Niebieszczanach, gdzie założyła związek kobiet – wspomina Danuta Cyganik, obecna przewodnicząca KGW. – Początkowo było chętnych tylko kilka pań, bo strach spowodowany wojną zmuszał kobiety do spotkań w domu prywatnym.
Oficjalnie Koło Gospodyń Wiejskich zaczęło funkcjonować w 1925 r. Dzięki działalności KGW, ożywiło się we wsi życie towarzyskie. Kobiety chętnie przychodziły na spotkania, aby dzielić się z innymi umiejętnościami i doświadczeniem. Uczyły się szycia i robótek ręcznych, gotowania oraz pieczenia. Dla młodzieży organizowały potańcówki.
Drugą przewodniczącą KGW w Niebieszczanach została Helena Koczera, a następnie funkcję tę pełniła Jadwiga Koczera. Gospodynie z roku na rok działały coraz prężniej, a do koła wstępowały nowe osoby. Panie organizowały liczne kursy gotowania, pieczenia i szycia, przygotowywały imprezy kulturalne.
W związku z bardzo dużym zainteresowaniem członkostwem w KGW gospodynie podjęły decyzję o podziale na dwa koła: Niebieszczany Góra z przewodniczącą Janiną Szychowską na czele oraz Niebieszczany Dół, którym kierowała Jadwiga Szuwart.
Obydwa koła ciągle się rozwijały, organizując wiele dochodowych imprez, dzięki którym pozyskane pieniądze przeznaczały na wyposażenie kuchni.
W 1992 r. koła ponownie się połączyły, a tym razem działały już pod kierownictwem Zofii Izdebskiej. Obecnie KGW w Niebieszczanach zarządza Danuta Cyganik, jej zastępcą jest Danuta Czaban a sekretarzem – Bogumiła Bobola. Do koła należy 18 członkiń.
– Chcemy nadal pracować dla dobra naszej wioski i brać udział w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych i konkursach – zapewnia Danuta Cyganik. – Dlatego też chętnie reprezentujemy naszą miejscowość na dożynkach gminnych, konkursach wielkanocnych, bożonarodzeniowych, biesiadach czy święcie Bartnika. Potrafimy wspólnie pracować, bawić się, śpiewać i organizować akcje charytatywne. Spotkania gospodyń stanowią dla nas formę miłego spędzania wolnego czasu, odpoczynku od pracy zawodowej i domowej. To „chwila dla siebie”, a przede wszystkim – okazja do wyjścia z domu i oderwania się od problemów rodzinnych. W trakcie spotkań dzielimy się ze sobą swoimi pomysłami, zawieramy przyjaźnie. Lubimy przebywać w swoim towarzystwie i czerpiemy z tego ogromną przyjemność – dodaje przewodnicząca KGW.
Gospodynie z Niebieszczan polecają:
Kapusta z fasolą:
Składniki:
1 kg kiszonej kapusty,
½ fasoli „Jaś”,
3 łyżki smalcu lub oleju,
liść laurowy,
kilka ziaren ziela,
pół łyżki kminku.
Wykonanie:
Kapustę gotujemy i odlewamy kwaśny wywar. Do miękkiej kapusty dodajemy liść, ziele, kminek oraz ugotowaną fasolę wraz z wodą i zagotowujemy. Na smalcu lub oleju robimy z 2 łyżek mąki białą zasmażkę i dodajemy do kapusty. Solimy i dodajemy pieprz do smaku, następnie zagotowujemy.
Makowiec czarny:
Składniki:
½ kg maku,
10 jajek,
½ kg cukru,
½ łyżeczki proszku do pieczenia,
25 dag margaryny,
3 łyżki mąki pszennej,
3 łyżki kakao + bakalie.
Wykonanie:
Mak należy sparzyć, zemleć przez maszynkę. Ucieramy masło, dodając cukier, później żółtka, mak, kakao, mąkę, proszek i bakalie, razem wszystko mieszamy. Na koniec dodajemy ubite białka. Pieczemy 2 lub 3 placki i przekładamy (może być tylko 1 placek).
Klejzy z sosem pieczeniowym:
Składniki:
1½ ziemniaków,
1 bułka,
sól,
1 łyżka oleju.
Wykonanie:
1 kg ziemniaków zcieramy na tarce (jak na placki tarte). ½ kg ziemniaków obieramy i gotujemy.
Robimy ½ sosu pieczeniowego. Ziemniaki tarte odciskamy prawie do suchości, następnie dodajemy ugotowane, posolone i razem mieszamy. Przygotowujemy grzanki z bułki a wielkość kulek formujemy według własnego uznania. Nakładamy do środka grzanki, zlepiamy i wrzucamy do gotującej wody. Gotujemy na wolnym ogniu około 20 minut. Po wyciągnięciu podajemy na talerz, rozdwajamy, a na koniec polewamy sosem pieczeniowym.
Rogaliki na zimno:
Składniki:
1 kg mąki,
1½ szkl. letniego mleka,
2 całe jajka + 1 żółtko,
1 margaryna – roztopiona ciepła,
10 dag drożdży,
½ szkl. cukru,
szczypta soli,
cukier waniliowy.
Wykonanie:
Ze wszystkich składników zagniatamy ciasto, na końcu dodajemy margarynę. Odkładamy na godzinę do lodówki. Następnie formujemy rogaliki i pieczemy.
Babka wielkanocna:
Składniki:
1 szkl. mąki,
1 szkl. mąki ziemniaczanej,
mniej niż pół kostki margaryny,
1,5 szkl. cukru,
4 łyżki śmietany,
3 łyżki majonezu,
4 jajka,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
aromat
Wykonanie:
Ubijamy pianę, dodajemy cukier, następnie żółtka. Margarynę wytapiamy, dodajemy do niej śmietanę i razem wlewamy do ubitych białek. Na końcu dodajemy mąkę z proszkiem.
Placek kiszony:
Składniki:
1 szkl. mąki,
1 szkl. cukru,
1 jajko,
½ margaryny,
1 łyżeczka amoniaku,
1 dag drożdży.
Wykonanie:
Należy wymieszać razem wszystkie składniki. Pozostawiamy do następnego dnia, później dodajemy tyle mąki, aby ciasto było jak na pierogi. Robimy 3 placki, pieczemy i przekładamy masą.
Chleb żytni na zakwasie:
Składniki:
1 litr kwaśnego mleka,
5 dkg drożdży.
Wykonanie:
Należy ½ szkl. zakwasu razem rozrobić, dodać tyle mąki, aby ciasto miało konsystencję gęstej śmietany. Zaczyn ma stać co najmniej 6 godz. Następnie dodajemy sól, mąkę i zagniatamy ciasto. Wykładamy do foremek, odstawiamy do wyrośnięcia i pieczemy w temperaturze 200 stopni.
Piernik Kanadyjski:
Składniki:
3 szkl. mąki,
1 szkl. cukru,
1 szkl. oleju,
1 szkl. sztucznego miodu,
3 łyżki esensji herbaty zalać szklanką wrzątku, odstawić do wystudzenia,
6 jaj,
1 łyżeczka sody,
1 łyżeczka amoniaku,
1 przyprawa do piernika.
Wykonanie:
Ubijamy pianę z białek, dodajemy cukier, żółtka i resztę składników. Ciasto dzielimy na trzy placki. Po upieczeniu przekładamy masą lub dżemem.
Sernik na mleku w proszku:
Składniki:
1 kg twarogu sernikowego,
1 szkl. cukru,
cukier waniliowy,
6 jaj,
2 budynie śmietankowe,
¾ szkl. oleju,
1½ szkl. mleka,
1½ szkl. mleka w proszku,
szczypta soli.
Wykonanie:
Spód blaszki wykładamy herbatnikami.
Warstwa serowa:
Twaróg, żółtka, cukier waniliowy i budyń miksujemy na gładką masę a następnie powoli wlewamy olej, cały czas miksując. Na koniec wsypujemy mleko w proszku i wszystko mieszamy. Białka ubijamy ze szczyptą soli, stopniowo wsypujemy cukier i ubijamy na sztywno. Do piany dodajemy na przemian masę i zimne mleko, mieszając łyżką. Masę wylewamy na herbatniki i pieczemy w piekarniku w temp. 180 stopni przez 60 min.