Markowce

Miejscowość malowniczo położona w krajobrazie rolniczym Pogórza Bukowskiego. Markowce wzmiankowane są już w 1376 roku (de Markowa) następnie w 1420 – Markowcze, 1424 – Marczowcze, 1439 – Makowcze, 1443 – Markowcze, 1448 – Mackuowecz. W roku 1376 wieś należy do szlachcica o imieniu Albysko de Markowa. W 1420 r. Honko Aleksander z Markowiec sprzedał połowę wioski Pawłowi z Pobiedna. W wieku siedemnastym wioska należała do Leszczyńskich a w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku do Hieronima Romera. Na przełomie tegoż i dwudziestego stulecia kolejni właściciele – Jachimowscy budują nowy dwór, w miejscu starszego budynku.

Zabytki:

– Dwór Jachimowskich, wzniesiony na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, na miejscu starszego. Frontem zwrócony na zachód, murowany, otynkowany. Piętrowy – częściowo podpiwniczony. Piwnice sklepione kolebkowo pochodzą z XVII -XVIII wieku. Przy fasadzie wieża i loggia. Dach dwuspadowy, kryty dachówką. Przy dworze resztki krajobrazowego parku z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego stulecia. Obecnie dwór jest w trakcie prac renowacyjnych. Między pałacem a folwarkiem istnieje zbiorowa mogiła z II wojny.

– park wokół dworu, z którego zachowała się aleja grabowa, altana grabowa i drzewa pomnikowe: lipy (360-430 cm), dęby (ok.400cm), klon (400cm), modrzewie.

Miejsca rekreacji:

-plac zabaw

– boisko sportowe

– rzeka Sanoczek