Pisarowce

Miejscowość położona na obrzeżach Pogórza Bukowskiego, otoczona od północy pasmem Szczodre 472 m n.p.m., od wschodu rzeką Sanoczek i wzniesieniem Budnie 389 m n.p.m.

Nazwa pochodzi prawdopodobnie od potomków pisarza lub urzędnika grodu sanockiego. Miejscowość lokowana w 1339 roku jako wieś służebna zamku sanockiego. Na przełomie XIX i XX wieku właścicielem wsi był Aleksander Mniszek-Tchorznicki, który zamieszkiwał w dworze istniejącym do dziś (początkowo wieś należała do niego i żony Marii, a następnie przejął syn Henryk (1880-1946), zaś utracił ją na rzecz państwa w wyniku reformy rolnej z 1944 roku)

Do roku 1772 wieś należała administracyjnie do ziemi sanockiej województwa ruskiego. Od 1772 należała do cyrkułu leskiego, a następnie sanockiego. Po reformie administracyjnej w 1864 roku powiat sądowy, gmina wiejska Sanok, w kraju Galicja. Zabytki:

– dwór wzniesiony dla Rylskich około połowy XIX w., obecnie użytkowany jako szkoła

Ciekawe miejsca:

-„Stawisko” – teren pomiędzy Pisarowcami, Podgajem i Jędruszkowcami, gdzie zachowały się groble po stawach

Ciekawostki:

– dwór w Pisarowcach nazywany był „Fortecą” i tak opisywany: „Część dworu składała się z komóreczek plecionych z chrustu i lepionych gliną, a przecież dom ten miał basztę, wysoka na cztery sążnie ze strzelniczka na szczycie o sześciu oknach”

Rękodzieło:

Miłośnicy rękodzieła ludowego i artystycznego mogą podziwiać ozdoby z bibuły, wieńce dożynkowe, pisanki, ozdoby ze słomy wykonywane przez miejscowe artystki.