Wujskie

Wieś na południowym stoku Gór Słonych w dolinie potoku Wujski. Miejscowość otacza od północy pasmo Gór Słonnych z kulminacjami Słony Wierch 671 m n.p.m., Słona 683 m n.p.m. oraz Hrynia Horb 640 m n.p.m., od południowego zachodu  pasmo Granickiej 575 m n.p.m. z kulminacjami Duży Kamień 510 m n.p.m., Wołośki 500 m n.p.m., od południa Góra Paproć 503 m n.p.m.

Według tradycji w czasach książąt ruskich istniała tu wojskowa strażnica, osłaniająca zamek sanocki przed napadem ze wschodu. Od niej wieś miała wziąć nazwę. Najstarsza wzmianka historyczna o miejscowości pochodzi z 1513 r. Zwała się wtedy „Wola Ujsko” i należała do sobieńskich dóbr Kmitów. Od końca XVI w. była przez półtora wieku w rękach Stadnickich, a XIX w. należała do Zatorskich i Wiktorów.

Zabytki:

– Murowany kościół parafialny pw. Św. Kośmy i Damiana  zbudowany w 1804 r., barokowa budowla jednonawowa ze sklepieniem kolebkowym na gurtach. Obok murowana dzwonnica z tego samego okresu.

– pomnik nagrobny Gąsiorowskich z Załuża

Ciekawe miejsca:

– Powyżej Wujskiego szosa do Przemyśla pokonuje licznymi, malowniczymi serpentynami grzbiet Gór Słonych. Jest to jeden z najefektowniejszych tego typu odcinków w Polsce. Przed wojną droga nie miała nawierzchni asfaltowej, a serpentyn było jeszcze więcej.

Do lat 70 XX wieku było tu 42 serpentyny, obecnie jest ich 18.

– Platforma widokowa przy krętej szosie prowadzącej na Przełęcz Słone (619 mnpm.) z której można  rozpościera się widok na powiat sanocki, leski, szczyty Bieszczad, Smerek, Połoninę Caryńską i Połoninę Wetlińską.

Ciekawostka:

-W Wujskiem znajduje się punkt startowy do organizowanego corocznie Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego na trasie Wujskie – szczyt Gór Słonnych, przy drodze DK28. Wyścig zaliczany jest jako runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Już w latach 30-tych odbywały się tu rajdy samochodowe Kraków – Lwów.