Inicjatywa społeczna Bieszczady Pamiętają – sprzątamy bieszczadzkie cmentarze, cerkwiska, kapliczki i miejsca pamięci

Beniowa, Ług, Tyskowa, Balnica, Łopienka, Zawój – co łączy te miejscowości? To opuszczone wsie położone w Bieszczadach – zaledwie kilka z wielu. Niegdyś tętniące życiem, dziś nawet nie wszystkie mapy o nich wspominają. Oprócz zdziczałych sadów będących niemymi świadkami tragicznych historii, po dawnych mieszkańcach pozostały głównie opuszczone cmentarze, cerkwiska, przydrożne krzyże. Z większości nagrobków deszcz już dawno zmył nazwiska pochowanych tam osób.  Mimo, że po wielokroć są mijane przez bieszczadzkich turystów – często pozostają zaniedbane i popadają w niepamięć powoli zarastając lokalną roślinnością. Są dosłownie pochłaniane przez Bieszczady.

 

Dlatego też powstała inicjatywa społeczna Bieszczady Pamiętają, która ma na celu ocalenie od zapomnienia bieszczadzkich cmentarzy, cerkwisk, kapliczek i miejsc pamięci.

 

Zachęcamy turystów i mieszkańców Bieszczad do odwiedzenia, uporządkowania i zaopiekowania się wybranymi miejscami, a także do zapalenia zniczy aby uczcić pamięć minionych pokoleń. Chcemy szczególnie zmobilizować do tych działań w okresie symbolicznego miesiąca pamięci o zmarłych – listopada. 

 

Liczymy na wsparcie olbrzymiej społeczności miłośników Bieszczad.

Zachęcamy, by dzielić się owocami swojej pracy poprzez publikację w mediach społecznościowych zdjęć z hashtagiem #BieszczadyPamiętają. Pokażmy, że pamiętamy. Bieszczady Pamiętają.