Poseł na Sejm RP Piotr Uruski wraz z przedstawicielami Gminy Sanok i Powiatu Sanockiego oddali hołd poległym w walce o niepodległość

11 listopada to jeden z najważniejszych dni w roku, wielki dzień dla Polaków – Narodowe Święto Niepodległości.
To szczególne wydarzenie upamiętnili dziś Poseł na Sejm RP Piotr Uruski oraz władze i przedstawiciele Gminy Sanok i Powiatu Sanockiego, składając wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Sanoku w hołdzie bohaterom, którzy 103 lata temu walczyli o wolność i niepodległość.

 

 

Odrobina historii…

W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane, a jakiekolwiek próby kultywowania tego dnia były karane. Dopiero ustawą sejmową w 1989 roku przywrócono obchody Święta Niepodległości 11 listopada. Dzień ten jest nie tylko dniem wolnym od pracy, ale zawsze uroczyście świętowanym, podczas którego podkreśla się walkę Polaków o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę.

Mimo, iż 11 listopada w okresie międzywojennym był obchodzony przez władze państwowe, to dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 r. uznano oficjalnie 11 listopada za Święto Niepodległości.
W przytoczonej ustawie wspomniano, iż „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

 

„Człowiek jest powołany do wolności. Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy.
Wolność jest człowiekowi dana i zadana, by ukazywała prawdę o dobru.”
                                                                                                                                                  (Papież Jan Paweł II)