Rewizyta gości z Ukrainy w ramach realizacji wspólnego projektu „Naftowa Kolebka Europy zapomniana historia Polski i Ukrainy”

W dniach 12-13 października br. mieliśmy przyjemność gościć delegację Rady Miasta Borysław z Ukrainy, będących naszym partnerem w realizacji wspólnego projektu pn. „Naftowa Kolebka Europy zapomniana historia Polski i Ukrainy”.
To już drugie spotkanie w ramach ww. projektu, które ma na celu podniesienie kompetencji lokalnych menedżerów kultury i podmiotów turystycznych.
Projekt Oil Cradle of Europe ma na celu wyeksponowanie dawnych miejsc wydobycia ropy naftowej (Borysław i Gmina Sanok) poprzez stworzenie rozpoznawalnej marki turystycznej i nowych produktów turystycznych w oparciu o ich przeszłość.

Realizacja projektu rozpoczęła się od badań i eksploracji miejsc oraz archiwalnych materiałów w obu gminach. Wyniki owych badań posłużą do opracowania albumu o historii przemysłu naftowego w Borysławiu i Gminie Sanok, map z miejscami przemysłu naftowego oraz wspólnej strony internetowej z e-katalogiem. W najbliższym czasie powstaną także pomniki upamiętniające „ojców” lampy naftowej i pionierów rafinacji ropy – Jana Zeha w miejscu istniejącej niegdyś jego apteki w Borysławiu oraz Ignacego Łukasiewicza przy szkole podstawowej w Strachocinie.

Trochę historii…

W połowie XIX i na początku XX wieku w okolicach Drohobycza i Borysławia odkryto i zagospodarowano znaczne złoża ropy naftowej. Na przełomie XIX i XX wieku, Galicja jako producent ropy naftowej zajmowała trzecie miejsce na świecie. Przyciągała przedsiębiorców i poszukiwaczy przygód, marzycieli i awanturników. Zyski płynące z ropy naftowej przyspieszyły rozwój gospodarczy tego obszaru i radykalnie zmieniły oblicze niegdyś odległej prowincji austro-węgierskiej. Z czasem wydobycie ropy naftowej na tym obszarze straciło na znaczeniu, a miejsca niegdyś tętniące życiem są obecnie określane jako podupadłe.
Na szczęście „naftowa kolebka Europy” wciąż ma do zaoferowania coś cennego – niesamowite opowieści o przygodach, ekstrawagancjach, rywalizacji, nadziejach i tragediach.

Mamy nadzieję, że działania w ramach projektu pomogą odkryć historię Borysławia oraz terenu Gminy Sanok i przekształcić je w atrakcyjne turystyczne miejsca, a ponadto stworzą większe możliwości biznesowe dla lokalnych przedsiębiorców.

Na koniec wizyty w Polsce, Mer miasta Borysław p. Ihor Yavorskyi wręczył Wójt Gminy Sanok Annie Hałas tort o nazwie „Czarne Złoto” oraz drewniany model kiwona do samodzielnego montażu. To bardzo ciekawa, związana z naftą forma promocji projektu. Dziękujemy!

 

 

Część informacji na podstawie: www.pbu2020.eu/pl/projects2020/634