Uczennica ze Szkoły Podstawowej w Niebieszczanach awansowała do wojewódzkiego etapu konkursu Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

To konkurs dla uczniów i kampania promująca poprawną polszczyznę oraz znajomość podstawowych faktów i postaci współczesnej historii Polski. To także wspólna, aktywna formuła obchodów Święta Niepodległości. Organizatorami przedsięwzięcia jest Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ.

W tym roku po raz pierwszy Szkoła Podstawowa w Niebieszczanach przystąpiła do tych wyjątkowych zmagań ortograficznych. W etapie szkolnym z bardzo trudnym dyktandem najlepiej poradziła sobie uczennica klasy 5 Nikola Kucharska i jako jedyna awansowała do etapu wojewódzkiego konkursu.

Finał odbył się 26 października 2021 r. w Powiatowym Centrum Kultury w Wiśniowej, malowniczej miejscowości leżącej u stóp Pogórza Strzyżowskiego. W eliminacjach wojewódzkich konkursu uczestniczyło 210 uczniów z Podkarpacia. Wyniki punktowe uzyskane przez uczestników dyktanda w Polsce zostały ogłoszone 6 listopada 2021 r.  Nikola uzyskała bardzo dobry wynik, a do tytułu laureata zabrakło jej… 2 punktów! Spotkanie z historią było niezwykłym i rozwijającym doświadczeniem.

 

źródło: Informacje nadesłane