W Mrzygłodzie i Tyrawie Solnej powstały sceny do filmu fabularnego „Disco Boy” w reżyserii Giacomo Abbruzzese

W połowie października br. na terenie miejscowości Mrzygłód i Tyrawa Solna kręcono sceny do filmu fabularnego „Disco Boy”.
To francusko włosko-polska produkcja uznanego reżysera Giacomo Abbruzzese. Film realizowany jest przy wsparciu wielu prestiżowych instytucji, takich jak Podkarpacka Komisja Filmowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Region Podkarpacki, Centre national du cinéma et de l’image animée, MIBAC, Région Ile-de-France, Région Réunion czy EURIMAGES, angażujący znakomitych i rozpoznawalnych aktorów (m. in. Franz Rogowski, Robert Więckiewicz), co w połączeniu z wysoką wartością artystyczną tworzy dzieło o niezaprzeczalnym znaczeniu dla kultury polskiej i europejskiej.

W regionie Podkarpackim zrealizowano sceny z początku filmu, którego akcja w dalszej części będzie rozgrywana w Paryżu i w Afryce, gdzie Alex, już jako żołnierz Legii, zostaje wysłany w celu przeprowadzenia działań zbrojnych. Afrykańska część filmu jest realizowana po polskiej części na wyspie La Reunion (fundusze regionalny wyspy podobnie jak Fundusz Filmowy Podkarpacki jest też partnerem filmu).

O czym będzie film?

Film pt. „Disco Boy” oparty jest na autentycznych wydarzeniach i przedstawia historię dwóch żołnierzy, których losy splatają się ze sobą mimo, że wszystko ich dzieli. Główną rolę powierzono słynnemu w Europie aktorowi Franzowi Rogowskiemu (Shooting Star Berlinale), który wcielił się w role tytułowego Disco Boya. Główny bohater ALEKSJEJ/ ALEX to Białorusin, zawodowy tancerz w nocnym klubie, który postanawia zaciągnąć się do Legii Cudzoziemskiej w poszukiwaniu lepszego życia. W zamian za służbę w wojsku może otrzymać żołd i francuski paszport. Aleksjej postanawia udać się w te podróż razem z Mikhailem (te role gra Michał Balicki). Obaj przyjaciele przekraczają granice Polski razem z grupą białoruskich kibiców jedynie z kilkudniową wizą, szybko odcinają się od kolegów, bo ich celem jest Francja… W dalszej części akcja filmu rozgrywa się w Paryżu i w Afryce, gdzie Alex, już jako żołnierz Legii, zostaje wysłany w celu przeprowadzenia działań zbrojnych…

W Delcie Nigru, nigeryjski partyzan Jomo walczy z firmami naftowymi, które zagrażają jego wiosce i życiu jego ludzi. Pewnego dnia, mając pod swoim dowództwem uzbrojoną grupę, uprowadza dwóch obywateli francuskich. Do akcji wkracza komandos Legii Cudzoziemskiej z Aleksiejem na czele.
Spotkanie między dwoma mężczyznami nie będzie takie, jak oczekiwano. Losy Aleksieja i Jomo połączą się i przetrwają poza granicami, ciałami, życiem i śmiercią…

http://www.dontenlacroix.eu/projects/225

Zdjęcia aktorów od lewej:

  • Robert Więckiewicz – grający Gawryła, właściciela klubu nocnego w Paryżu (zdjęcia z jego udziałem zostały zrealizowane we Francji we wrześniu br.);
  • Franz Rogowski- odgrywający główną rolę Aleksieja/Alexa;
  • Matteo Olivetti – wcielający się w rolę Francesco, którego główny bohater poznaje wstępując do Legii Cudzoziemskiej.

Premiera filmu planowana jest na jesień 2022/wiosnę 2023.

Film jest debiutem długometrażowym Giacomo Abruzzese (wielokrotnie nagradzanego za filmy dokumentalne i krótkie metraże) realizowanym w koprodukcji z Francja, Włochami i Belgia przy wsparciu narodowych, europejskich i regionalnych instytucji filmowych z czterech krajów oraz telewizji Canal Plus.

 

 

 

 

Źródło informacji: Donten& Lacroix Films (PL); Podkarpackie Film Commission
podkarpackiefilm.pl;