W szkołach Polski Wschodniej zakończyły się lekcje o funduszach europejskich

Informacja prasowa
Warszawa, 9 listopada 2021 r.

Ponad 7600 uczniów, którzy wzięli udział w zajęciach, 261 szkół, które przystąpiły do projektu, 275 zaangażowanych w akcję nauczycieli – to  bilans tegorocznej edycji akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. A to jeszcze nie koniec! Nauczyciele i uczniowie wciąż mogą zgłosić swój udział w konkursie, który jest realizowany w ramach projektu.

Tegoroczna, szósta już edycja „Lekcji o Funduszach Europejskich” dla szkół podstawowych, cieszyła się ogromną popularnością. Chęć udziału zgłosiło ponad 450 szkół  z Polski Wschodniej, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, do akcji ostatecznie zostało zakwalifikowanych 261 szkół. Nauczyciele zrealizowali w nich łącznie ponad 500 lekcji. W czasie prowadzonych od września br. zajęć, ponad 7600 uczniów z klas 6-8 zgłębiało temat rozwoju lokalnego. Uczniowie dowiedzieli się jaki wpływ oni sami – mieszkańcy mają na zmiany w swoich miejscowościach oraz w jaki sposób Fundusze Europejskie mogą wesprzeć lokalne inicjatywy.

„Tegoroczna edycja lekcji jest poświęcona rozwojowi lokalnemu. To temat bliski każdemu. Zależy nam, aby uczniowie zrozumieli, że oni sami – jako mieszkańcy – mają realny wpływ na zmiany w swoich miejscowości. Dużo miejsca w tegorocznej edycji poświęciliśmy też zagadnieniom odporności na zmiany klimatu i zrównoważonemu rozwojowi miejscowości– tak bardzo ważnymi w obecnym czasie.
Wierzymy, że dzięki  atrakcyjnym scenariuszom zajęć i  oryginalnym materiałom dydaktycznym – między innymi grze planszowej, lekcje były nie tylko bogate w wiedzę, ale też ciekawe i  angażujące. Serdecznie dziękujemy nauczycielom, którzy zgłosili chęć udziału w projekcie i  przeprowadzili zajęcia  w szkołach, bo tylko dzięki ich wsparciu i zaangażowaniu Lekcje mogły się odbyć. –
  podsumowuje minister Jacek Żalek z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.  

Co decyduje o takiej popularności akcji

Niezmiennie, od kilku już lat, akcja cieszy się ogromną popularnością, dzięki swojej niespotykanej formule. Lekcje przeprowadzane są w szkołach przez nauczycieli na bazie scenariuszy zajęć, które krok po kroku przeprowadzają uczniów przez tematykę danej edycji. W każdym roku projekt dotyka innych obszarów tematycznych, związanych z inwestycjami  Funduszy Europejskich. W tym roku nauczyciele otrzymali do wykorzystania na lekcjach: film animowany, gry planszowe „PROJEKT: MIASTO!”, broszury edukacyjne oraz upominki dla uczniów w podziękowaniu za ich udział w Lekcji.

Czy to już koniec Lekcji

Zdecydowanie nie! Do 12 listopada 2021 r. szkoły, które przeprowadziły tegoroczną Lekcję mogą przesyłać zgłoszenia prac w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!”, w którym do wygrania są cenne nagrody rzeczowe! Zwycięży aż 24 nauczycieli i szkoły, które reprezentują. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu pomysłu na lokalną inwestycję – w szkole lub jej najbliższym otoczeniu. Szkoła odgrywa bardzo ważną rolę zarówno w życiu miasta jak i kształceniu jego mieszkańców. To otoczenie najbliższe uczniom i nauczycielom. Istnieje bardzo wiele możliwości finansowania inicjatyw wspierających edukację, czy funkcjonowanie placówek. Konkurs ma zachęcić do ich eksplorowania.

Prace konkursowe można zgłaszać do 12 listopada 2021 r.

Więcej na: http://www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

 

 

źródło informacji: nadesłane